۹ میلیارد دلار تجارت غیرنفتی کشور در تیرماه/ صادرات ۲۴ درصد رشد کرد

 در Uncategorized
9 میلیارد دلار تجارت غیرنفتی کشور در تیرماه/ صادرات 24 درصد رشد کرد

گمرک از تجارت غیرنفتی ۱۱میلیون تنی کشور به ارزش ۹میلیارد دلار در تیرماه خبر داد که نسبت به مدت مشابه با رشد ۱۹درصدی همراه بوده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،  سخنگوی گمرک در خصوص تجارت خارجی غیر نفتی کشور در چهارمین ماه سال اظهار داشت: در 31روز ماه تیر، 10میلیون و 997هزار تن کالا به ارزش هشت میلیارد و 947میلیون دلار بین ایران و سایر کشورها تبادل شد که با وجود کاهش هشت درصدی در وزن، از لحاظ ارزش 19درصد افزایش داشته است.

صادرات غیر نفتی کشور در این مدت یکماهه، هفت میلیون و 992هزار تن کالای ایرانی به ارزش چهار میلیارد و 171میلیون دلار بوده که نسبت به تیرماه 1400دو درصد در وزن و 24درصد در ارزش افزایش داشته است.

لطیفی در خصوص میزان واردات در چهارمین ماه سال توضیح داد: در تیرماه امسال سه میلیون و پنج هزار تن کالا که عمدتا کالای اساسی و نهاده های تولید و دارو بودند به ارزش چهار میلیارد و 776میلیون دلار از گمرکات کشور ترخیص و وارد زنجیره تامین، تولید و توزیع شد که نسبت به مدت مشابه از لحاظ وزنی 26درصد کاهش، اما از لحاظ ارزش با 15درصد افزایش همراه بوده است.

سخنگوی گمرک در خصوص پنج مقصد اول صادرات ایران در تیرماه گفت: چین با خرید یک میلیارد و 403میلیون دلار،امارات با 619میلیون دلار،عراق با 574میلیون دلار ،ترکیه با 323میلیون دلار و هند با خرید 143میلیون دلار کالا از ایران به ترتیب پنج مقصد اول صادرات کالاهای ایرانی در تیرماه بودند.

در چهارمین ماه سال امارات با فروش یک میلیارد و 449میلیون دلار ،چین با یک میلیارد و 291میلیون دلار،ترکیه با 514میلیون دلار،هند با 347میلیون دلار چهار مبدا خرید کالا از سوی ایران بودند و روسیه با فروش 205میلیون دلار جایگزین آلمان در رتبه پنجم مبدا واردات به ایران قرار گرفته است.

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

Langauge »