۷ تصمیم گمرک برای افزایش سرعت ترخیص کالاهای اساسی در ماه‌های پایانی سال

 در Uncategorized
7 تصمیم گمرک برای افزایش سرعت ترخیص کالاهای اساسی در ماه‌های پایانی سال

سرپرست معاونت امور گمرکی گمرک ایران با ارسال بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی تصمیمات جدید این معاونت به منظور تسریع و تسهیل در ترخیص کالاهای وارداتی به ویژه کالاهای اساسی با توجه به افزایش حجم کار در ماه‌های پایانی سال را ابلاغ کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، فرود عسگری در این بخشنامه از ناظران، مدیران کل و مدیران گمرکات اجرایی خواسته است تا در صورت لزوم تشریفات گمرکی ترخیص کالاهای اساسی را در ایام تعطیل و خارج از وقت اداری نیز انجام دهند.

براساس این گزارش سرپرست معاونت امور گمرکی در بخشنامه خود بر موارد زیر تأکید کرده است:
1- نظارت مستمر بر عملکرد کارشناسان متمرکز به منظور اقدام به موقع در رسیدگی به اظهارنامه‌ها و جلوگیری از ماندگاری اظهارنامه‌ها در کارتابل کارشناسان
2- احصاء فهرست اظهارنامه‌های در جریان و تعیین تکلیف آنها در اسرع وقت
3- با توجه به محدودیت تردد کامیون‌ها و افزایش حجم کار در ماه‌های پایانی سال، ضمن رعایت قوانین و تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی، ارائه خدمات در ایام تعطیل و بعد از وقت اداری به خدمت‌گیرندگان مورد انتظار است.
4- ضمن هماهنگی با سازمان‌های همجوار از جمله استاندارد، قرنطینه، بهداشت و… ترتیبی اتخاذ گردد که مجوزها در کمترین زمان ممکن صادر تا علاوه بر تسریع در ترخیص کالاها، از انباشت کالا در پایان سال نیز جلوگیری به‌عمل آید.
5- احصاء و شناسایی صاحبان کالاهای موجود در انبارها، به ویژه کالاهای اساسی و پیگیری لازم برای اظهار کالا و ترخیص آنها جهت جلوگیری از تراکم کار در پایان سال
6- پیگیری و تعیین تکلیف اظهارنامه‌های ترخیص درصدی در اسرع وقت و تهیه و ارسال فهرست آنها به دفتر واردات با ذکر شماره کوتاژ، تاریخ اظهارنامه، نام صاحب کالا، نوع کالا، میزان کالای مانده و آخرین اقدام انجام شده توسط گمرک ظرف حداکثر یک هفته
7- پیگیری انجام تعهدات و تعیین تکلیف کالاهایی که از محل ماده 42 ق.ا.گ ترخیص گردیده و ارسال فهرست آنها به دفتر واردات با ذکر مشخصات کامل ظرف حداکثر یک هفته.

در این بخشنامه تصریح شده است، چنانچه در راستای تسریع و تسهیل انجام تشریفات گمرکی، مشکلاتی وجود داشته یا نیاز به تفویض اختیار برخی موارد مرتبط با آن گمرک ضرورت دارد، مراتب به همراه دلایل توجیهی در اسرع وقت حداکثر ظرف سه روز به ادارات کل این معاونت اعلام شود تا اقدام لازم صورت گیرد.

منبع:خبرگزاری تسنیم

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

Langauge »