کاهش ۵۰ درصدی مالیات علی الحساب واردکنندگان

 در Uncategorized
کاهش ۵۰ درصدی مالیات علی الحساب واردکنندگان

معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی گفت: وزارت اقتصاد برای کمک به نقدینگی واردکنندگان مواداولیه و کالاهای واسطه ای ، مالیات علی الحساب ۴ درصدی آن‌ها را به ۲ درصد کاهش داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت اقتصاد و امور دارایی، سعید توتونچی با استناد به ماده ۱۶۳ قانون مالیات‌های مستقیم گفت: سازمان امور مالیاتی مجاز است مالیات برخی مودیان را به صورت علی‌الحساب دریافت و در پایان دوره مالیاتی، با دریافت اظهارنامه، مالیات را نهایی کند.

معاون سازمان امور مالیاتی افزود: بر همین اساس در آیین‌نامه مقرر شده بود که واردکنندگان ۴ درصد مالیات شان را به صورت علی‌الحساب در گمرک پرداخت کنند.

توتونچی با بیان اینکه برخی مودیان مالیاتی خوش‌حساب با یک ارتباط سامانه‌ای که بین سازمان مالیاتی و گمرک برقرار شده بود، از پرداخت این مالیات علی‌الحساب مستثنی شده بودند، گفت : طیف وسیعی از واردکنندگان که از منظر سامانه مالیاتی جزء خوش‌حساب‌ها قرار نمی‌گرفتند، این مالیات علی‌الحساب را پرداخت می‌کردند.

معاون سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: باتوجه به افزایش قیمت‌های جهانی کالاها و نیز اصلاح نرخ ارز محاسباتی، وزارت اقتصاد برای کمک به تامین نقدینگی واردکنندگان، مالیات علی‌الحساب ۴ درصدی واردکنندگان را به ۲ درصد کاهش داد و این رویه تا پایان سال جاری ادامه خواهد داشت.

توتونچی گفت: البته مالیاتی که پیش از این معادل ۴ درصد دریافت شده ، به پرداخت کنندگان عودت داده نمی‌شود بلکه از مالیات نهایی آن‌ها کسر خواهد شد

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

Langauge »