وزیر کار: سودآوری و رعایت حقوق کارگران، در دولت سیزدهم پیگیری می شود

 در Uncategorized
سودآوری و رعایت حقوق کارگران، در دولت سیزدهم پیگیری می شود

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امروز، الگوی اقتصاد نئو لیبرالی که در دنیا حاکم شده از مصادیق استکبار است و بشریت را به سمت قهقرا می برد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت کار، حجت الله عبدالملکی، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در جمع کارگران و اعضای جامعه اسلامی کارگران شرکت اتحاد موتور با بیان این مطلب، گفت: این نظام اقتصادی، قطعاً در دهه‌های آتی سرنگون خواهد شد و نظام هایی سر بر خواهند آورد که مبتنی بر ادبیات اقتصاد اسلامی هستند.

وی تصریح کرد: در حوزه کار و تولید، دو اصل سودآوری و رعایت حقوق کارگران، در دولت سیزدهم پیگیری می شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در توضیح اصل اول گفت: تولید، باید سودآور باشد، در غیر این صورت سرمایه به سمت تولید نخواهد رفت.

عبدالملکی، در خصوص الگوهای مطرح شده قیمت گذاری در این نشست، نیز گفت: مسئولیت مستقیم در قیمت‌گذاری ندارم، اما نظام‌های قیمت‌گذاری، باید متناسب با این سیاست ها اصلاح شوند.

وی تاکید کرد: امیرالمومنین علی (ع)، در نهج البلاغه فرمودند که قیمت‌ها نباید به نحوی باشد که در حق تولیدکننده یا مصرف‌کننده اجحاف شود، براساس این قاعده قیمت، باید متضمن سود تولید کننده باشد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اصل دوم را رعایت حقوق کارگران دانست و گفت: در نظام نئو لیبرال آمریکایی، تمام سود، متعلق به سرمایه گذار است و در نازل‌ترین حد، کارگر را راضی نگه می دارد.

وی توضیح داد: در جمهوری اسلامی، قاعده این گونه نیست، کارگر که کار اصلی را در تولید و در سودآوری برای سرمایه گذار انجام می دهد باید سهم خود را عادلانه بردارد و تولید کننده، سرمایه دار و سرمایه گذار نباید منفعت کارگر را به حداقل برسانند.

عبدالملکی افزود : متاسفانه برخی کارگاه ها یا کارخانه ها، سودهای چند هزار میلیارد تومانی دارند، اما در پرداخت حداقل حقوق قانونی کارگر، اهمال می‌کنند و حق بیمه او را نمی‌پردازند.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی توضیح داد: برای رعایت دو اصل سودآوری و رعایت حقوق کارگران، ارتباط مجلس و دولت بسیار نزدیک است و نشست‌های مستمری نیز در حوزه های مختلف برگزار می شود.

وی، به حضور نمایندگان مجلس در نشست رویکرد اصلاح نظام صندوق های تامین اجتماعی بازنشستگی اشاره کرد و گفت: همکاری و هماهنگی بین مجلس و دولت، فرصتی طلایی است که می توان، اتفاقات اساسی را برای مردم رقم زد.

عبدالملکی، با قدردانی از اقدام مجلس شورای اسلامی در تصویب مقاوله نامه بازرسی کار نیز گفت : تصویب این لایحه، طبیعتا دو اثر خواهد داشت؛ اول اینکه از کمک های فنی سازمان جهانی کار، می‌توان در نظام‌های بازرسی کاراستفاده کرد و دیگر اینکه نظام بازرسی کار را در کشور ارتقا ببخشیم.

وی اظهار امیدواری کرد: از همه ظرفیت‌های داخلی و جهانی، بتوان برای ارتقاء وضعیت کار و تولید سودآوری در تولید و رفاه کارگران استفاده شود.

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

Langauge »