در گفتگو با مهر اعلام شد؛ عوارض واردات همچنان علی الحساب محاسبه می شود

 در Uncategorized
عوارض واردات همچنان علی الحساب محاسبه می شود

نایب رئیس انجمن واردکنندگان برنج  از تعلل دولت در تعیین عوارض واردات گمرک انتقاد کرد وگفت:عوارض واردات همچنان علی الحساب محاسبه می شود

محمد مختاریانی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در حالی که براساس تصمیم مجلس نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی در همه موارد از جمله محاسبه حقوق ورودی، بر اساس نرخ ارز سامانه مبادله الکترونیکی (ETS) قرار گرفته اما هنوز عوارض واردات به صورت علی الحساب محاسبه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه حدود ۴٠ روز از آغاز سال گذشته و تکلیف عوارض واردات مشخص نیست، از سیاست‌های دولت در این زمینه به شدت انتقاد کرد و افزود: در حال حاضر این کار براساس ارز ۴٢٠٠ تومانی انجام می‌شود اما از از واردکنندگان تعهد می‌گیرند که علی الحساب است.

مختاریانی اضافه کرد: این مسأله منجر به بلاتکلیفی واردکنندگان و کاهش انگیزه آنان برای واردات شده و این حجم نابسامانی بسیار تعجب آور است.

وی افزود: در حالی که بسیاری از مسئولان دلایل نابسامانی‌ها را تحریم‌های آمریکا عنوان می‌کنند اما سیاست گذاری ها و اقدامات خود آنان ضربه بیشتری به اقتصاد و کشور وارد می‌کند.

به گفته مختاریانی در حدود ۴٠ روز گذشته میلیاردها دلار کالا وارد شده که تکلیف عوارض آن مشخص نبوده و معلوم نیست که چرا مسئولان تا این اندازه در این زمینه تعلل می‌کنند.

مختاریانی با بیان اینکه تاکنون چنین اتفاقی سابقه نداشته است، توضیح داد: اگر واردکنندگان در شرایط کنونی کالا به صورت علی الحساب وارد کنند نمی‌دانند که بعدها چقدر باید زیان بدهند اگر هم وارد نکنند تأمین امنیت غذایی کشور با مشکل مواجه می‌شود آن هم در شرایطی که جنگ روسیه و اوکراین نیز منجر به افزایش شدید قیمت‌های جهانی مواد غذایی شده و تأمین کالا بسیار دشوارتر از سالهای گذشته است.

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

Langauge »