درج قیمت تمام شده تولید بر روی بسیاری از کالاها اجباری شد

 در Uncategorized
درج قیمت تمام شده تولید بر روی بسیاری از کالاها اجباری شد

چهارمحال و بختیاری معاون بازرسی و نظارت سازمان صمت استان چهارمحال و بختیاری گفت: نظارت بر درج قیمت کارخانه ای روی کالا از بخش تولید در استان  آغاز شده است و کالاهایی هم‌چون آب معدنی , نوشابه , آبمیوه, دستمال کاغذی و پوشک به بازار مصرف رسیده است،  اما به دلیل وجود کالا در انبارها، هنوز تاثیرات این نظارت در بازار استان مشهود نیست.

غلامرضا قائدامینی در تشریح اجرای طرح “الزام قیمت کارخانه ای بر روی کالا”، اظهار کرد: به‌منظور جلوگیری از گرانفروشی و عرضه کالا با تخفیف‌ها و قیمت‌های غیرواقعی، سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در ابلاغیه جدید خود، تولیدکنندگان چند کالا را ملزم به نصب برچسب قیمت واقعی و فروش آن براساس قیمت مزبور کرده است.

معاون بازرسی و نظارت  سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری گفت: در بخش نخست از مرحله اول اجرای این طرح، چهار کالا شامل تولیدکنندگان آب معدنی، ماءالشعیر، نوشابه و نوشیدنی‌ها و در بخش دوم تولیدکنندگان پوشک بچه، دستمال کاغذی، پودر لباسشویی، غذاساز، نوشیدنی ساز، یخچال فریزر، چرخ گوشت، مایکروویو و ماشین لباسشویی، جارو برقی، رب گوجه، ماکارونی، لنت ترمز، انواع ترشیجات و شوریجات ملزم و روغن موتور به درج قیمت بر روی کالای خود شدند.

قائدامینی  افزود: پس از درج قیمت کارخانه بر روی کالاهای مزبور، توزیع‌کننده ملزم به افزایش سه درصد و خرده فروش به جز آب معدنی که مشمول ۲۰درصد در سطح خرده فروشی است، ملزم به افزایش تنها ۱۰ درصد به قیمت این کالا بوده تا سود قانونی خود را از فروش این کالا داشته باشند.

وی بیان کرد: با اجرای این طرح فروشگاه‌های زنجیره‌ای دیگر قادر به انعقاد قراردادهای اجباری با تولیدکنندگان یا بعضا تبانی برای درج قیمت دلخواه بر روی کالاها نخواهند بود و فقط سود قانونی خود را از محل فروش کالاها خواهند داشت.

وی اظهار کرد: نظارت بر درج قیمت کارخانه ای روی کالا از بخش تولید در استان چهارمحال و بختیاری  آغاز شده است و کالاهایی همچون آب معدنی , نوشابه , آبمیوه, دستمال کاغذی و پوشک به بازار مصرف رسیده است،  اما به دلیل وجود کالا در انبارها، هنوز تاثیرات این نظارت در بازار استان مشهود نیست و به‌زودی اثرات آن بعد از اتمام موجودی انبارها و تولید کالاهای جدید ملموس خواهد بود.

منبع:ایسنا

 

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

Langauge »