حجم مبادلات تجاری گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه از مرز ۴۶۶ میلیون دلار گذشت

 در Uncategorized
حجم مبادلات تجاری گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه از مرز ۴۶۶ میلیون دلار گذشت

مدیر گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه گفت: حجم مبادلات تجاری شامل واردات و صادرت از این گمرک در ۱۰ ماهه سال ۱۴۰۰ از مرز ۴۶۶ میلیون دلار گذشت.

به گزارش ایمنا، فرامرز امیدی با گرامیداشت فرارسیدن ۲۶ ژانویه روز جهانی گمرک، اظهار کرد: در ۱۰ ماهه سال ۱۴۰۰ حدود ۴۴۷ هزار تن انواع کالاهای صادراتی به ارزش بیش از ۱۸۲ میلیون دلار از گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه به ۵۹ کشور توسط ۱۲۴ فعال تجاری در حوزه صادرات غیر نفتی، صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل حدود ۲۳ درصد از نظر ارزش دلاری افزایش داشته است.

وی تصریح کرد: عمده کالاهای صادر شده از این گمرک طی این مدت شامل هیدروکربن سبک و فرآورده‌های نفتی، قوطی آلومینیومی و درب آسان بازشو، آبگرمکن، آبمیوه، انواع شیشه و مصنوعات شیشه‌ای (بلورجات)، کاشی، رول گالوانیزه، رول دستمال کاغذی و… و. بوده‌اند و طی این مدت کشورهای افغانستان، عراق، پاکستان، ایتالیا، ترکیه، سوریه، ترکمنستان، هلند، بلغارستان و ارمنستان عمده خریداران کالاهای ایرانی از طریق این گمرک بودند.

مدیر گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه با اشاره به کالاهای ترخیصی از گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه، افزود: میزان واردات این گمرک طی این مدت ۹۵ هزار تن انواع کالا به ارزش ۲۸۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بوده که از این مقدار ۷۹ هزار تن انواع کالا به ارزش تقریبی ۲۷۴ میلیون دلار واردات قطعی بوده که نسبت به سال قبل در مدت مشابه افزایش داشته است و توسط ۱۱۵ فعال تجاری از ۴۲ کشور جهان به گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه وارد که پس از ترخیص وارد کشور شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه مقدار ۱۶ هزار تن مواد اولیه واحدهای تولیدی به ارزش تقریبی ۱۰ میلیون دلار ورود موقت شده است، گفت: عمده کالای وارداتی اقلام سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی مستقر در شهر صنعتی کاوه و استان‌ها و شهرستان‌های همجوار ساوه از قبیل کویل آلومینیوم، مواد اولیه تولید، مواد اولیه پوشک، پاکت آبمیوه و درب پاکت، کنستانتره و پوره میوه، اجزا و قطعات تیوولی، مواد اولیه بهداشتی، ماشین آلات و اجزا و قطعات، … بوده‌اند که عمدتاً از کشورهای امارات متحده عربی، هند، چین، ترکیه، کره، تایلند، آلمان، اسپانیا و چک از طریق این گمرک به کشورمان وارد شده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ترخیص شده است.

امیدی افزود: در این مدت ۱۰۹ هزار تن انواع کالا به ارزش ۴۸۵ میلیون دلار به صورت ترانزیت خارجی وارد منطقه ویژه اقتصادی کاوه شده است که از نظر ارزشی ۱۴ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۹۹ افزایش داشته است.

وی گفت: این گمرک در راستای حمایت واقعی و عملی جهت تحقق شعار سال جاری از طرف مقام معظم رهبری با عنوان تولید، پشتیبانی‌ها، مانع زدایی‌ها تلاش کرده است با استفاده از تمام ظرفیت‌های قانونی و مقرراتی، اعمال بسته‌های حمایتی گمرک ایران در رویه‌های صادرات و واردات کالا و بازدیدهای میدانی از واحدهای تولیدی با همکاری سایر دستگاه‌های همجوار جهت رفع مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی اهتمام داشته باشد.

منبع:ایمنا

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

Langauge »