جزئیات رفتار صنعتگران در سال ۱۴۰۰

 در Uncategorized

مهر گزارش می دهد؛

جزئیات رفتار صنعتگران در سال ۱۴۰۰/ جولان طرح های نیمه تمام

جزئیات رفتار صنعتگران در سال ۱۴۰۰/ جولان طرح های نیمه تمام

بررسی تعداد کل طرح‌های صنعتی در دست اجرا در اقصی‌نقاط کشور تا پایان سال ۱۴۰۰ نشان می دهد که تنها ۳.۴ درصد از آنها پیشرفت بالای ۸۰ درصد داشته و ۸۴ درصد پیشرفت صفر تا ۲۰ درصدی دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، بررسی آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد، تعداد ۳۹ هزار و ۶۶۱ فقره جواز تأسیس با پیش‌بینی سرمایه ۱۲۰۳۷ هزار میلیارد ریالی و پیش‌بینی اشتغال بیش از ۹۶۰ هزار نفری در استان‌ها صادر شده است که در بخش صدور جواز شاهد کاهش ۴ درصدی بودیم ولی در بخش سرمایه و اشتغال به ترتیب رشدهای ۷۱.۷ درصدی و ۳.۶ درصدی داشته‌ایم که گویای این نکته است که با وجود افزایش قابل‌توجه پیش‌بینی سرمایه مجوزها، اشتغال‌زایی پیش‌بینی‌شده این مجوزها رشد ناچیزی داشته است.

همچنین در این بازه زمانی شاهد صدور ۷۶۴۸ پروانه بهره‌برداری بودیم که نسبت به دوره زمانی پیش از آن در سال ۹۹ بیانگر رشد ۱.۱ درصدی است.

جنبه دیگر آمارهای وزارت صمت، وضعیت سرمایه‌گذاری در بخش صنعت تا پایان سال ۱۴۰۰ بوده است. استان‌هایی که بیشترین میزان مجوز صنعتی را در این مدت دریافت کرده اند، به ترتیب یزد، خراسان‌رضوی و آذربایجان شرقی هستند و از آن سو به منطقه جنوب کرمان، استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، گیلان و ایلام کمترین تعداد مجوز اعطا شده است.

پنج بخش «محصولات از کانی‌های غیرفلزی»، «ساخت مواد و محصولات شیمیایی»، «محصولات غذایی و آشامیدنی»، «ساخت محصولات از لاستیک و پلاستیک»، «محصولات فلزی فابریکی» و «ساخت ماشین آلات و تجهیزات» برای سرمایه‌گذاران صنعتی، جذاب‌ترین حوزه‌های تولید در سال ۱۴۰۰ بودند.

۳.۴ درصد طرح‌های در دست اجرا پیشرفت بالای ۸۰ درصد دارند

بررسی بخش دیگری از آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد، تعداد کل طرح‌های صنعتی در دست اجرا در اقصی‌نقاط کشور تا پایان سال ۱۴۰۰، ۶۸ هزار و ۱۷۱ واحد است که تنها هزار و ۹۶۷ واحد از آنها یعنی ۳.۴ درصد کل طرح‌ها در مرز پیشرفت ۸۰ تا ۹۹ درصد قرار دارند.

موضوعی که نشان می‌دهد میل به تکمیل واحدهای صنعتی، دریافت پروانه بهره‌برداری و شروع تولید کاهش یافته و توان اشتغال‌زایی بخش صنعت کمتر شده است.

۸۴ درصد طرح‌های جاری پیشرفت فیزیکی صفر تا ۲۰ درصد دارند

اینکه ۵۷ هزار و ۲۵۵ طرح (۸۳.۹ درصد) از کل مجوزهای صادر شده برای طرح‌ها در مرحله پیشرفت فیزیکی صفر تا ۲۰ درصد قرار دارند، شاهد دیگری بر این مدعاست که میل به فعالیت صنعتی کمرنگ شده است.

همچنین شواهد گزارش وزارت صمت گویای این نکته است که از مجموع بیش از یک میلیون و ۸۷۴ هزار شغل صنعتی ایجاد شده از مجوزهای صنعتی، تنها ۳۸.۶ درصد یعنی ۷۲۳ هزار و ۵۹۶ شغل در مرحله بهره‌برداری قرار داشته و در واحدهایی با پیشرفت ۸۰ تا ۹۹ درصد امکان ایجاد دارند.

گریزی به وضعیت پروانه‌های بهره‌برداری نیز نشان می‌دهد در سال گذشته، ۷ هزار و ۲۵۵ پروانه در کل کشور صادر شده است که نسبت به سال قبل رشد ۴.۴ درصدی را نشان می‌دهد؛ وضعیتی که با ایجاد بیش از ۱۴۶ هزار شغل همراه شده است.

بیشترین اشتغال‌زایی در طرح‌های بهره‌برداری‌شده مربوط به طرحی در البرز با بیش از ۱۵ هزار نفر و اصفهان با بیش از ۱۴ هزار نفر است.

نکته دیگر اینکه از مجموع پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده، ۳ هزار و ۸۸۶ فقره آن ایجادی و ۳ هزار و ۳۶۹ فقره توسعه‌ای است.

همچنین بیشترین تعداد پروانه بهره‌برداری صادرشده در بین استان‌های کشور مربوط به اصفهان و تهران است که به ترتیب ۶۳۱ و ۵۸۱ فقره بوده است. کمترین طرح‌های بهره‌برداری‌شده نیز با ۳۸ فقره به جنوب کرمان تعلق دارد.

بالاترین میزان سرمایه‌گذاری مندرج در پروانه‌های بهره‌برداری صادره استان‌ها، متعلق به استان اصفهان با حدود ۲۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان و با سهم ۱۰.۹ درصدی از کل کشور بوده است.

وضعیت صدور مجوزهای صنعتی در مناطق آزاد و ویژه

مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، در سال ۱۴۰۰ شاهد رشد ۸.۱ درصدی صدور مجوز صنعتی و دریافت ۳۷۲ مجوز بود. سرمایه ناشی از این مجوزها بیش از ۶۱ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته، در حالی که اشتغال آنهابیش از ۲۵ درصد افزایش داشته است.

«ساخت مواد و محصولات شیمیایی» در این مناطق با ۷۲ جواز تأسیس صادره بیشترین محبوبیت را داشته است. ضمن اینکه «ساخت ماشین آلات و تجهیزات» نیز با ۴۸ مجوز در رده بعدی قرار داشته است.

از نظر حجم سرمایه‌گذاری ناشی از مجوزها هم بخش ساخت مواد و محصولات شیمیایی در رده نخست قرار دارد. از منظر اشتغال‌زایی مجوزها هم این بخش با ۶ هزار و ۸۴۸ موقعیت شغلی جدید، جایگاه ویژه‌ای در بین فعالان اقتصادی حاضر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دارد.

دو بخش استخراج از معادن، محصولات از توتون و تنباکو و تولید کیف، کفش و محصولات چرم نیز با کمترین استقبال از سوی فعالان اقتصادی روبه‌رو شده و برای آنها در این مناطق تنها یک‌مجوز صادر شده است.

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

Langauge »