دلایل رشد20 درصدی قیمت کاغذ در بازار

 در Uncategorized

رئیس اتحادیه کاغذ و مقوا، گفت: 90 درصد کاغذ مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شود بنابراین نرخ ارز و مسائل خارجی در قیمت آن تاثیرگذار است.

فارس من| دلایل رشد20 درصدی قیمت کاغذ در بازار

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، کاربران سامانه «فارس من» با ثبت پویش «علت افزایش قیمت کاغذ در سال 1401 چیست» عنوان کردند که در سال جدید قیمت انواع کاغذ در بازار 40 درصد افزایش یافته است در حالی که هیچ‌کس در این رابطه توضیحی نمی‌دهد، بنابراین برای بررسی دلایل افزایش قیمت کاغذ گفت‌وگویی با احمد شریفان رئیس اتحادیه کاغذ و مقوا انجام شده که در ادامه آمده است:

احمد شریفان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره دلایل افزایش قیمت کاغذ اظهار داشت: 90 درصد کاغذ مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شود بنابراین نرخ ارز و مسائل خارجی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت کاغذ است.

وی با بیان اینکه قیمت کاغذ از ابتدای امسال 20 درصد گران شده است، بیان داشت: جنگ روسیه و اوکراین مجرای ورودی کالاهای ما را تا حدودی بسته است و همین موضوع بر روی قیمت کاغذ تاثیرگذاشته است.

رئیس اتحادیه کاغذ و مقوا با بیان اینکه مسائل مختلف داخلی نیز بر روی قیمت کاغذ اثرگذار است، بیان داشت: وزارت صمت متولی بازار و متولی واردات است بنابراین باید در کنترل بازار نقش ایفا کند که متاسفانه نقشی در کنترل بازار کاغذ نداشته است.

شریفان بیان داشت: موازی‌‌کاری‌ها در خصوص کنترل بازار بسیار زیاد است و با وجود اینکه تعزیرات، بازرسی اصناف اقداماتی را انجام می‌دهند اما نتیجه‌ای برای کنترل بازار محصولات مختلف از جمله کاغذ بدست نمی‌آید.

وی اظهار داشت: به علت جنگ ایران و روسیه و افزایش تورم بین‌المللی قیمت هر تن کاغذ 300 دلار افزایش یافته است در نتیجه این مساله بر روی قیمت کاغذ که 90 درصد از طریق واردات تامین می‌شود اثرگذار است.

شریفان افزود: قیمت هر بسته کاغذ A4 در حال حاضر در بازار حدود 100 هزار تومان است در حالی که با توجه به گران شدن قیمت کاغذ وارداتی یک بسته کاغذ A4 بدون محاسبه سود واردات 135 هزار تومان تمام می‌شود.

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

Langauge »