جزئیات آخرین تغییرات بودجه

 در Uncategorized
جزئیات آخرین تغییرات بودجه|از افزایش 10 برابری حقوق سربازان تا تعیین کف حقوق و سقف مالیات

مجلس شورای اسلامی در هفته‌ای که گذشت مصوباتی داشت که به آنها اشاره می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مجلس شورای اسلامی در هفته‌ای که گذشت مصوباتی در حوزه اقتصادی داشت که به مهمترین آنها اشاره می‌شود:

– یارانه نقدی پردرآمدها حذف می‌شود.
– مجوز مجلس به وزارت راه برای تأمین اعتبار 23 هزار میلیاردی جهت اجرای طرح‌های مسکن.
– افزایش 35درصدی نرخ آب‌بها برای افراد پرمصرف در سال 1401
– معافیت بیمه‌ای کارگاه‌های دارای 5 کارگر تمدید شد.
– عدم افزایش هزینه تراکنش بانکی در سال 1401
– معافیت مالیاتی مجلس برای احداث پایگاه بسیج و کلانتری

حقوق‌بگیران زیر 5میلیون و 600هزار تومان مالیات ندهند

– 5 میلیون و 600 هزار تومان معاف از مالیات
– مازاد حداقل حقوق تا 15 میلیون، میزان مالیات = 10 درصد
– مازاد 15 میلیون تا 25 میلیون تومان، میزان مالیات = 15 درصد
– مازاد 25 میلیون تا 35 میلیون تومان، میزان مالیات = 20 درصد
– مازاد 35 میلیون تومان، میزان مالیات = 30 درصد
– نمایندگان مجلس شورای اسلامی حقوق‌بگیران زیر 5 میلیون و 600 هزار تومانی را در حالی معاف از مالیات کرد‌ه‌اند که این رقم در سال گذشته 4 میلیون تومان بود.

شرکت‌های حمل‌ونقل مکلف به پرداخت سود سالیانه شدند

شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی تابعه وزارت راه و شهرسازی در حوزه حمل و نقل پس از پرداخت حقوق دولتی (شامل 50 درصد سود ویژه و مالیات) مکلفند سود قابل تقسیم سالیانه ناشی از فعالیت های خود را تا سقف ده هزار میلیارد (10000000000000) ریال به حساب صندوق توسعه حمل و نقل نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کنند.

موافقت مجلس با انتشار 17 هزار میلیارد تومان اوراق مشترک

مجلس شورای اسلامی در بودجه 1401 به دولت مجوز داده که تا سقف 100 هزار میلیارد ریال انواع اوراق مالی اسلامی از جمله اسناد خزانه اسلامی که منطبق بر قوانین و مقررات و در چارچوب عقود اسلامی باشد را منتشر کند.

مخالفت با افزایش چند برابری عوارض سیگار

کمیسیون تلفیق بودجه 1401 عوارض سیگار را نسبت به سال 1400 افزایش داده که این افزایش چشم‌گیر است. عوارض سیگار با نشان داخلی از 25 تومان به 230 تومان افزایش یافته است که نسبت به سال قبل حدود 800 درصد رشد پیدا کرده است که توسط مجلس رد شد.

وام دانشگاهیان، بدهی دولت تلقی نشد

دولت در لایحه بودجه سال 1401، اصل و سود تسهیلات بانکی که بخش آموزش و پژوهش و فرهنگ و در راستای اعطای تسهیلات بانکی به دانشگاه‌ها موسسات آموزشی و پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری اعم از دولتی و غیردولتی را به عنوان بدهی خود تلقی نکرده است در حالیکه در بودجه سال 1400 این ردیف اعتباری، بدهی دولت به سیستم بانکی تلقی می‌شد.

البته، کمیسیون تلفیق مجلس با اصلاح تبصره 9 لایحه بودجه پیشنهادی دولت درباره هزینه تحصیلی دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی، مبلغ 200 میلیارد تومان را از محل درآمد حاصل از قانون هدفمندی یارانه‌ها به این موضوع اختصاص داده است.

حقوق سربازان 10 برابر شد

در بودجه 1401 دولت قصد داشت به حقوق سربازان 10 درصد اضافه کند اما با توجه به اینکه این 10 درصد در مقایسه با میزان تورم بسیار ناچیز بود این تصمیم ابطال شد. بنابراین مقرر شد که حقوق سربازان در مناطق غیرعملیاتی 60 و در مناطق عملیاتی 70 دصد حداقل حقوق کارکنان نیروهای مسلح باشد و سربازان متاهل نیز 90 درصد حقوق کارکنان نیروهای مسلح حقوق دریافت کنند. با توجه به اینکه حداقل حقوق نیروهای مسلح 5 میلیون و 600 هزار تومان خواهد شد، سربازان سال آینده کمتر از سه میلیون و 400 هزار تومان دریافت نخواهند کرد و میانگین حقوق سربازان از 400 هزار تومان به 4 میلیون تومان می‌رسد، یعنی 10 برابر افزایش.

– سال 99 حقوق سربازان کمتر از 400 هزار تومان
– سال 1400 حقوق سربازان بالای یک میلیون تومان
– سال 1401 حقوق سربازان بالای 3 میلیون و 400 هزار تومان.

دولت برای پرداخت یارانه از بانک مرکزی تنخواه می‌گیرد

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است برای پرداخت به موقع مصارف هدفمندی و بر اساس درخواست سازمان برنامه و بودجه کشور معادل یک درصد جمع مصارف جدول تبصره 14 را به صورت تنخواه در اختیار سازمان هدفمندی یارانه‌ها قرار دهد. تنخواه مذکور باید حداکثر تا دو ماه پس از دریافت از محل منابع جدول مذکور تسویه شود. شرط استفاده مجدد از این تنخواه، تسویه تنخواه قبلی است.

– کارکنان ساکن در خانه‌های سازمانی نباید کمک هزینه مسکن بگیرند.
– تعرفه جریمه‌های رانندگی 5 درصد افزایش یافت. واریز مبلغ 5 هزار میلیارد ریال از اصل حق بیمه شخص ثالث دریافتی شرکت‌ها یبیمه ای به صورت ماهانه به خزانه دارای کل کشور
– درآمد تبلیغاتی صدا و سیما از محل پخش مسابقات ورزشی به حساب خزانه واریز شود.
– وزارت آموزش و پرورش مجاز شد از طریق مدارس سراسر کشور، کتب درسی مستعمل را جمع‌آوری و نسبت به فروش آن اقدام کند.
-تهاتر بدهی ایدرو و ایمیدرو تا سقف هزار میلیارد تومان.

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

Langauge »