تشکیل کمیته ویژه «کاغذ» در وزارت ارشاد/ مسئولان آموزش و پرورش پای امضای قرارداد نمی‌آیند

 در Uncategorized
تشکیل کمیته ویژه «کاغذ» در وزارت ارشاد/ مسئولان آموزش و پرورش پای امضای قرارداد نمی‌آیند

مدیرعامل کارخانه چوب و کاغذ مازندران از بازدید کمیته تازه تشکیل شده وزارت ارشاد در حوزه کاغذ از کارخانه‌های داخلی خبر داد و گفت: این کمیته به دنبال شناسایی ظرفیت و نقاط قوت و ضعف موجود است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌  آمارهای گمرک نشان می‌دهد که در شش ماهه نخست سال جاری حدود 229 هزار و 259 تن کاغذ به ارزش 270 میلیون و 451 هزار و 473 دلار با کد تعرفه‌های مختلف تحریر مثل کاغذ پشت طوسی، کائولن، کاغذ روزنامه و … به کشور وارد شده است. همچنین در شش ماهه نخست امسال حدود 77 هزار و 354 تن از کاغذ تحریر به ارزش 66 میلیون و 122 هزار و 542 دلار به کشور وارد شده است.

این رقم نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته با کاهش 31 درصدی روبرو بوده است. اما حجم ارز خارج شده از کشور برای واردات این کاغذها بار دیگر ضرورت توجه به تولید داخلی را گوشزد می‌کند.

حالا کمتر از یک ماه از وعده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر بسیج تمامی بخش‌های دولت برای خودکفایی در عرصه تولید کاغذ می‌گذرد،‌ در این مدت در بخش‌های مختلف از فروشندگان این کالا گرفته تا مصرف‌کنندگان آن نیز بر لزوم خودکفایی در تولید صحه گذاشته‌اند،‌ موضوعی که اگرچه به نظر می‌رسد، در بلند مدت می‌تواند پاسخگوی نیاز ما باشد اما در پرداختن به آن تردیدی نیست و نباید فرصت‌های بیشتری را سوزاند.

خبرها همچنین حکایت از تشکیل کارگروهی برای این مهم در وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی دارند‌، کارگروهی که فعلا در مرحله ارزیابی وضعیت موجود و شناسایی نقاط ضعف و قوت است.

علی‌اکبر صفریان مدیرعامل کارخانه چوب و کاغذ مازندران در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به این موضوع می‌گوید: خوشبختانه در دولت فعلی تمام سمت وسوی کشور به این سمت است که از کاغذهای داخلی استفاده شود، ارز یارانه‌ای کاغذ قطع شده و مسئولان بدنبال شناسایی و رفع مشکلات تولید هستند.

وی از تشکیل کمیته ویژه مسئله کاغذ داخلی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ذیل معاونت فرهنگی خبر داد و گفت: این کارگروه بازدیدی از کارخانه چوب و کاغذ داشت و ضمن آشنایی با ظرفیت موجود موانع و مشکلات در مسیر دستیابی به تولید را نیز احصا کرد. همچنین بازدیدی از کارخانه‌های خوزستان نیز داشته است.

صفریان در پاسخ به این پرسش که برای تولید نیز مذاکره‌ای انجام شد یا خیر؟ گفت: من امیدوارم که در آینده نزدیک به سمت تأمین کاغذ برای صنعت چاپ ونشر پیش رویم،‌ اما این کمیته در مرحله نخست بدنبال ترسیم وضعیت بود.

مسئولان آموزش و پرورش تعلل می‌کنند

مدیرعامل کارخانه چوب و کاغذ مازندران با اشاره به مذاکرات با آموزش و پرورش برای تامین کاغذ کتاب‌های درسی سال آینده نیز گفت:‌ مسئولان آموزش و پرورش بارها اعلام کرده‌اند که قصد خرید کاغذ از ما را دارند‌، جلساتی نیز برگزار شد اما منجر به عقد قرارداد نشده است،‌ با توجه به شرایط جغرافیایی کشور روسیه ما برای خرید چوب از این کشور با محدودیت‌هایی همراه هستیم و فرا رسیدن فصل سرما این کار را ناممکن می‌کند.

وی ادامه‌داد: علت تعلل مسئولان آموزش و پرورش در زمینه استفاده از کاغذ داخلی را نمی‌دانم،‌ اما این تعلل ممکن است منجر به عدم انجام کار شود.

صفریان در پاسخ به انتقاد برخی از فعالان بازار نسبت به عدم توزیع کاغذ روزنامه در بازار آزاد توضیحاتی داد و اضافه کرد: مواد اولیه ما در کارخانه محدود است،‌ ما نمی‌توانیم ریسک کرده تولید کنیم و بعد ببینیم بازار کشش دارد یا خیر؟ تولید ما بر اساس سفارش است،‌ بازاریان هم اگر تمایل به فروش کاغذ روزنامه دارند،‌ سفارش دهند کاغذ را خریداری کرده و سپس بفروشند.

 

وی همچنین از عدم وصول مطالبات کارخانه از سازمان جنگل‌ها خبر داد و گفت: با وزیر جهاد کشاورزی جلسه‌ای داشتیم‌، ماحصل این جلسه نامه وزیر خطاب به آقای منصور رئیس سازمان جنگل‌ها بود. پس از این نامه آقای منصور گفت که ما از محل ترک تشریفات مبلغ 63 میلیارد تومان را به شما پرداخت خواهیم کرد.

منبع:گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

Langauge »