استیفای حقوق قانونی کارگران در صدر اولویت‌ها

 در Uncategorized
سیدمرتضی موتورچی
استیفای حقوق قانونی کارگران در صدر اولویت‌ها

تهران – ایرنا – استیفای حقوق قانونی کارگران در صدر اولویت هایی است که از طریق مبادی قانونی با جدیت دنبال خواهد شد.

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی همه ساله با کارگران عزیز کشور دیدار و از نزدیک با آنان سخن می گویند. در آستانه این دیدار تاریخی ذکر این نکته ضروری است که معظم له پیشرفت و توسعه کشور را مرهون کار با برنامه و مبتنی بر دانش و تخصص می دانند و امسال به درستی در نامگذاری سال که به نام تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین مزین شده، این نگاه دقیق و عالمانه را که کارگران نقش اساسی در سازندگی کشور دارند، بار دیگر مورد تاکید قرار می دهد.

قطعا نگاه جامع ، موشکافانه و آینده نگر مقام معظم رهبری مدظله العالی به این قشر پرتواضع و سربازان خط مقدم تولید ملی و مبارزه با تحریم ها چنان است که فعالیت آنان را در هر کارگاه و کارخانه ای همچون «جهاد» اعلام کرده اند. بر همین اساس نیز پیوسته به همه مسولان و دست اندرکاران گوشزد کرده اند که به امور صنفی و معیشتی کارگران توجه و رسیدگی داشته باشند.

وزارت کار در دولت مردمی سیزدهم نیز معتقد است که جامعه کارگری شریف کشور همواره پای ثابت موفقیت های انقلاب اسلامی بوده و به تعبیر امام راحل عظیم الشان ستون های جامعه، کارگران عزیز هستند. به همین منظور دولت سیزدهم و وزارت مردم خود را دولت حامی کارگران ، تولید و ستون های اصلی جامعه می داند.

امروز نیز این وزارتخانه تلاش می کند که فضای کسب و کار، تولید و هم معیشت کارگران را بهبود بخشد. همچنین بخشی از توجه ویژه دولت سیزدهم به جامعه کارگری کشور و تجلی آن را در تعامل شرکای اجتماعی کارگران و کارفرمایان در شورای عالی کار با تعیین ۵۷ درصدی دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۱  شاهد بودیم.

با این وجود وزارت کار، اصلی ترین راهبرد خود را برای اتخاذ راه حل های مناسب و حل مسایل کلان خود، تشریک مساعی با نمایندگان تشکل های کارگری و کارفرمایی قرار داده و ارزش و جایگاه کار  و صیانت از حقوق کارگران و فعالان عرصه تولید  را که جزو دستاوردهای ارزشمند انقلاب اسلامی است  را در کنار توجه به کار و کارگر قابل تحقق می داند.

همچنان معتقدیم که دستاوردهای ارزشمندی که امروز با تلاش کارگران عزیز و فعالان عرصه کار و تولید شاهد آن هستیم در سخت ترین دوره و شرایطی که از یک سو تحریم های ظالمانه و از سوی دیگر شیوع ویروس منحوس کرونا بر جامعه کارگری و کارفرمایی عزیز کشورمان تنگ کرده بود به دست آمده است.

یقینا توسعه کمی و کیفی خدمات در عرصه های مختلف، بویژه در افزایش شفافیت و رفع فسادهای احتمالی و تسریع در خدمت رسانی به مردم با راه‌اندازی سامانه جامع روابط کار و فعال بودن ۱۰ فرآیند الکترونیکی در این سامانه، افزایش فعالیت تشکل های کارگری و کارفرمایی با بیش از ۱۴ هزار تشکل فعال، صیانت از اموال و منابع بیمه شدگان جامعه کارگری و کارفرمایی و مقابله با دست اندازی ها به اموال جامعه کارگری کشور میثاقی است همیشگی که وزارت مردم ذره ای از آن عدول نخواهد کرد. علاوه بر اینها استیفای حقوق قانونی کارگران در صدر اولویت هایی است که از طریق  مبادی قانونی با جدیت دنبال خواهد شد.

اما ایجاد فرهنگ خلاقیت و خلق مداوم ایده را در همه ساختارها و نیز حوزه های تصمیم گیری و در راستای تحول کمی و کیفی تولیدات را که اساسا با «کار» شکل  می گیرند و با «کار»  نیز توسعه می یابند با اهمیت می دانیم.

قطعا دیدار کارگران عزیز با رهبر معظم انقلاب فصل جدیدی را به روی فعالان حوزه کار و تولید خواهد گشود، فصلی تازه که تحقق بخش شعار سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین است.

** رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

Langauge »